Jak zamontować podbitkę (podsufitkę) dachową?
poniedziałek 29.05.2023
Dzisiaj podpowiemy, jak sprawnie i efektywnie przeprowadzić montaż podbitki we własnym zakresie. Podsufitka dachowa może być nie tylko ochroną dachu, ale także elementem dekoracyjnych całego budynku, w tym również domu jednorodzinnego. Opiszemy wszystkie etapy krok po kroku oraz jakie narzędzia przydadzą się do tego typu prac.
Jakie są zalety posiadania podbitki dachowej?
Montaż podbitki dachowej uważany jest za jeden z ważniejszych elementów prac budowlanych i wykończeniowych jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Nic dziwnego, dlatego, że podsufitka bardzo dobrze chroni i zasłania wszystkie elementy konstrukcyjne dachu. W ten sposób można zabezpieczyć materiały budowlane (głównie drewno) przed wnikaniem wody z opadów, ptaków i innych zwierząt, które mogłyby się tam zadomowić. Podsufitka dachowa zabezpiecza także przed innymi czynnikami atmosferycznymi, chociażby wiatrem.
Montaż podbitki dachowej – od czego zacząć, jakie posiadać narzędzia?
Zanim rozpoczniesz główne prace związane z montażem w przypadku podbitki dachowej, należy dokładnie zmierzyć wszystkie przestrzenie pomiędzy elewacją budynku a okapem dachu. W ten sposób bez problemu będzie można określić ilość niezbędnych materiałów do stworzenia podsufitki (mowa o panelach i gwoździach). Drugim krokiem jest oszacowanie ilości i dokładne miejsca na otwory wentylacyjne. Czasami się zdarza, że właściciele domów chcą również zamontować oświetlenie w podbitce. Wtedy przy pracach przygotowawczych także trzeba to wziąć pod i uwzględnić w projekcie przed rozpoczęciem montażu podsufitki.
Montaż podbitki jest na tyle prosty, że nie wymaga posiadania zaawansowanych narzędzi. Niemniej jednak warto mieć ze sobą metr, poziomicę, młotek, nierdzewne gwoździe oraz piłkę ręczną do ucinania paneli.
Podsufitka PVC – prawidłowy montaż krok po kroku
Jeśli już wiemy jakie prace należy wykonać przed przystąpieniem do głównych zadań, teraz podpowiemy, jak zrobić podbitkę z PVC krok po kroku. Montowanie podsufitki zależy od sposobu, jaki zostanie przybrany: do wystających końców okapu dachu lub do stelaża. W przypadku wersji PVC najczęstszym wyborem jest pierwsza wersja. Drewniane łaty montażowe, do których przyczepiane są panele podbitek, powinny mieć wymiary ok. 25 × 50 mm i być usytuowane nie rzadziej niż co 40 cm.
Kolejnym krokiem będzie instalacja listew w kształcie litery J na całym obwodzie okapu dachu przy pomocy nierdzewnych gwoździ. Ostatnim etapem jest docięcie paneli dekoracyjnych i wsunięcie ich w system montażowy prostopadle do ściany budynku.
Podsumowanie – montaż podbitki dachowej z PVC
To jak wykonać podbitkę nie stanowi większego problemu. Najważniejsza jest dbałość o jakość materiałów oraz odpowiednie ich wymiary. Mocowanie w przypadku paneli PVC jest stosunkowo proste i szybkie. Jeśli chcesz całkowicie wykończyć lub odrestaurować budynek polecamy rynny PVC oraz metodę siding. Jako producent płynów eksploatacyjnych jesteśmy w stanie zaoferować również różne substancje do instalacji przydomowych takich jak np. pompy ciepła.
piątek 20.12.2024
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku Niech ten magiczny czas wypełni Wasze serca […]
niedziela 15.12.2024
Dlaczego jazda bez płynu chłodniczego to zły pomysł?
Jazda bez płynu chłodniczego to jeden z najpoważniejszych błędów, jakie można popełnić za kierownicą. Silnik […]
Czytaj dalej… from Dlaczego jazda bez płynu chłodniczego to zły pomysł?
piątek 13.12.2024
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy – jak zapobiegać i co robić w takiej sytuacji?
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy może stwarzać poważne problemy, zwłaszcza kiedy temperatura zewnętrzna drastycznie spada. Podstawową […]
Czytaj dalej… from Zamarznięty płyn do spryskiwaczy – jak zapobiegać i co robić w takiej sytuacji?