Mycie sidingu – Jak najefektywniej wyczyścić?
piątek 23.06.2023
Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać mycie sidingu? Ten materiał elewacyjny jest dość mocno podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia pochodzące z powietrza czy generowane przez przejeżdżające auta. Jeśli zauważasz zmianę barwy elewacji, to warto pochylić się nad czynnością, jaką jest czyszczenie sidingu. To skuteczny sposób na to, by przywrócić budynkowi dawny blask, w stosunkowo prosty sposób. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym podpowiemy, jak umyć siding.
Czym jest siding?
Siding to materiał, który jest bardzo często używany do pokrycia fasady jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ta technika wykończenia posiada takie cechy, jak:
- wytrzymałość – to solidne tworzywo utrzymuje swoje walory nawet przez 50 lat,
- estetyka – szeroka paleta barw sprawia, że siding przypomina swym wyglądem drewniane lub ceglane wykończenia,
- lekkość – jest materiałem o niewielkiej grubości tj. 1–2 mm, dzięki czemu fronty i ściany domu nie sprawiają wrażenia topornych i masywnych,
- łatwość utrzymania – by przywrócić świetny wygląd elewacji, wystarczy przeprowadzić czyszczenie sidingu i nie ma potrzeby cyklicznego odmalowywania fasady,
Powyższe atuty sprawiają, że ten materiał jest często wybierany na wykończenie elewacji. Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć to jak i czym umyć siding w przypadku zabrudzenia fasady.
Mycie i czyszczenie sidingu – jakie są najlepsze metody?
Czym zatem myć siding, by ta czynność przyniosła wymierne efekty i jednocześnie nie kosztowała zbyt dużo czasu i pieniędzy? Dużym zaskoczeniem może być fakt, że nie jest wymagany żaden specjalistyczny środek czy preparat do mycia sidingu. Wystarczy woda!
Poniżej w pięciu prostych krokach wskazujemy jak wyczyścić siding z zabrudzeń takich jak mech, kurz, pył i inne zanieczyszczenia.
- Do czyszczenia sidingu wystarczy woda demineralizowana o temperaturze ok. 55 stopni Celsjusza. Dzięki zastosowaniu ciepłej, ale nie gorącej wody masz pewność, że materiał nie ulegnie niepożądanym deformacjom.
- Zamiast myjek wysokociśnieniowych najlepiej skorzystać ze szczotki z delikatnym włosiem, które dzięki swej elastyczności pozwolą na dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
- Chemia do mycia sidingu nie jest dobrym pomysłem, gdyż może go wybielić i tym samym zniszczyć jego wygląd.
- By jak najefektywniej wyczyścić siding, zalecana jest technika pionowego i poziomego użycia szczotki. Pierwsza stosowana jest do największych zanieczyszczeń, natomiast dzięki drugiej będziesz w stanie dostać się do trudno dostępnych szczelin i zakamarków.
- Pamiętaj, by zadbać o swoje bezpieczeństwo! Może być tu konieczne użycie drabiny, czy innego podwyższenia, więc przeprowadzając mycie sidingu, działaj odpowiedzialnie.
Mycie i czyszczenie sidingu w zgodzie z powyższymi wskazówkami przywróci elewacji estetyczny wygląd na kolejne lata.
Boryszew ERG to producent płynów eksploatacyjnych i nie tylko. Nasza oferta to również materiały budowlane, a wśród nich oryginalne rozwiązania takie jak podsufitka dachowa z PVC, czy rynny PVC. Jeśli któryś z tych elementów wymaga wymiany, to warto o to zadbać równolegle z czyszczeniem sidingu.
piątek 20.12.2024
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku Niech ten magiczny czas wypełni Wasze serca […]
niedziela 15.12.2024
Dlaczego jazda bez płynu chłodniczego to zły pomysł?
Jazda bez płynu chłodniczego to jeden z najpoważniejszych błędów, jakie można popełnić za kierownicą. Silnik […]
Czytaj dalej… from Dlaczego jazda bez płynu chłodniczego to zły pomysł?
piątek 13.12.2024
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy – jak zapobiegać i co robić w takiej sytuacji?
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy może stwarzać poważne problemy, zwłaszcza kiedy temperatura zewnętrzna drastycznie spada. Podstawową […]
Czytaj dalej… from Zamarznięty płyn do spryskiwaczy – jak zapobiegać i co robić w takiej sytuacji?