W Twoim samochodzie ubywa płynu chłodniczego? Sprawdź powód!
środa 22.03.2023
Ubywający płyn chłodniczy może być dużym problemem w Twoim aucie. Musimy bowiem pamiętać, że jest on jedną z najważniejszych składowych układu chłodzenia w samochodzie. Należy odpowiednio kontrolować jego poziom, bo jeśli ubywa go nadmiernie, to może dojść do poważnej usterki, która będzie wymagała kosztownej naprawy. Z pewnością więc trzeba tego unikać, w jakich sytuacjach może dochodzić do niekontrolowanego wycieku płynu chłodniczego? Na co zwrócić uwagę i jak zapobiegać poważnym konsekwencjom? Ile płynu chłodniczego może ubywać?
Czemu płyn chłodniczy w samochodzie jest taki ważny?
Silnik w czasie swojej pracy mocno się nagrzewa, i to właśnie płyn chłodzący pozwala uniknąć jego przegrzania. Tak naprawdę, jeśli auto jest w pełni sprawne, to zwykle ubytki płynu będą niewielkie. Czy płyn chłodniczy może wyparować? Najczęściej co 15-20 tysięcy kilometrów trzeba go nieco dolać, bo zwyczajnie lekko wyparuje. Jeśli jednak niedobory pojawiają się ciągle, to można upatrywać w tym awarii. Należy wówczas jak najszybciej udać się do mechanika i dokonać naprawy, bo stale wyciekający płyn chłodniczy i jego brak mogą doprowadzić do zdecydowanie poważniejszych usterek, których naprawa będzie dużo bardziej kosztowna.
W Twoim samochodzie płyn chłodniczy znajduje się w specjalnym zbiorniku, zlokalizowanym pod maską auta. Powinny być na nim również oznaczenia, które wskażą, czy ilość płynu jest odpowiednio wysoka. Na ich podstawie będziesz mógł również oceniać, czy poziom płynu spada. Prawidłowo jego ilość powinna znajdować się pomiędzy kreskami wskazującymi na maksymalny poziom i minimalny.
Jest to ważny płyn eksploatacyjny dla pojazdu, gdyż dzięki niemu silnik pracuje w możliwie najodpowiedniejszej temperaturze. Chłodzenie w czasie pracy pozwala na utrzymywanie temperatury na właściwym poziomie, dzięki czemu silnik będzie miał większą żywotność, a jego funkcjonowanie będzie prawidłowe.
Do jakich usterek może prowadzić zbyt mała ilość płynu chłodzącego?
Jest kilka możliwych usterek, jakie mogą pojawić się na skutek zbyt niskiej ilości płynu chłodzącego w silniku. Zaliczamy do nich uszkodzenie uszczelki pod głowicą, którą trzeba będzie koniecznie wymienić, a zależnie od samochodu będzie to koszt od tysiąca złotych do dwóch. Kolejną jest pęknięcie głowicy, która będzie wymagała wymiany, a to już koszt kilku tysięcy złotych. Może również dojść do pęknięcia bloku silnika, co w większości przypadków wymaga przeprowadzenia remontu silnika, a to może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Dlaczego ubywa płyn chłodniczy?
Najczęściej wynika to z awarii, jedną z nich jest wyciek z uszczelnienia koła pompy wody, wówczas wymienia się pompę wody, co nie jest bardzo drogie. Z biegiem lat może dochodzić do rozszczelnienia lub uszkodzenia chłodnicy, jednak można ją wówczas wymienić za kilkaset złotych. Przewody wodne układu chłodniczego mogą również zostać pogryzione przez gryzonie, wówczas konieczna będzie ich wymiana i ubytek płynu chłodniczego nie będzie już się pojawiać. Najpoważniejsza awaria to uszkodzenie nagrzewnicy wewnątrz auta, której naprawa może kosztować kilka tysięcy złotych.
Wybieraj najlepsze produkty do swojego auta. Sprawdź:
czwartek 07.11.2024
Nowa generacja płynu chłodzącego dla aut hybrydowych i elektrycznych
Borygo® Battery Coolant – płyn chłodzący stworzony dla samochodów hybrydowych i elektrycznych. Zapewnia ochronę antykorozyjną, niską przewodność elektryczną i spełnia normy ASTM D8485. Idealny do systemów chłodzenia akumulatorów.
Czytaj więcejczwartek 03.10.2024
Na czym polega odladzanie samolotów?
Odladzanie samolotów to jeden z najważniejszych procesów w branży lotniczej, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i załogi. Zima to okres, w którym oblodzenie staje się poważnym zagrożeniem dla lotnictwa.
Czytaj więcejśroda 02.10.2024
Jak wyczyścić felgi aluminiowe?
Zadbane felgi to nie tylko estetyka, ale także dłuższa żywotność pojazdu i ochrona przed korozją. W artykule znajdziesz sprawdzone metody czyszczenia felg oraz porady dotyczące pielęgnacji w różnych sezonach, a także rekomendacje produktów do ich ochrony.
Czytaj więcej